Ball Bearing
We are a leading Wholesale Trader of ball transfer unit, hiwin ball screw, skf 6008 2z made in italy bearing, insert ball bearing units, linear slide bearing and ntn industrial machinery pillow block bearing from New Delhi, India.
Approx. Price: Rs 125 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Type of Part | Ball Transfers |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Ball Diameter | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 30/100 DegreeC |
| Max load | 8000kg |
Our ball transfer units are available with the following ball diameters: 5, 8, 12, 15, 22 and 30 mm. In addition to solutions made of plastic, we also offer ball transfer units with conveyor balls made of stainless steel.
Approx. Price: Rs 2,699 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Bearing Steel |
| Brand | Hiwin |
| Packaging Type | Box |
| I Deal In | New Only |
| Color | Silver |
| Shape | Cylindrical |
We Have Rolled Ball screw all sizes ready in HIWIN brand
• R12-4T3-FSI to R80-10T4-FSI
• 4R16-16k2,K4 to 4R50-50k2,k4
• 4R16-16s2-DFSH to. 4R40-40S2-DFSH
Skf 6008 2Z Made In Italy Bearing
Approx. Price: Rs 675 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Type | Deep-Groove Bearings |
| Product Brand | SKF |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Material | Steel |
| Lubrication | Grease |
| Application | Industrial |
| Inner Diameter | 40mm |
We are SKF imported bearing stockist
We have available in Bulk quantity 100% original SKF imported bearings
Available Sizes
6008 zz
6000 zz
6214 zz
6215 zz
6216 zz
6217 zz
6218 zz
6219 zz
6220 zz
6315 zz
6316 zz
6317 zz
6318 zz
6319 zz
6320 zz
Insert Ball Bearing Units
Approx. Price: Rs 200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Alloy Steel |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Packaging Type | Box |
| Application | Commercial |
| Grade | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
| Color | White |
Insert bearings (SKF Y-bearings) are based on sealed deep groove ball bearings in the 62 and 63 series, but have a convex outer ring and in most cases an extended inner ring with a specific locking device, enabling quick and easy mounting onto the shaft.
Approx. Price: Rs 450 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Material | Aluminium |
| Packaging Type | Box |
| Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Shape | Square |
we are
Leading Traders of linear slidesUsed for the design of linear motion products.
Easy to install,high precision, fast speed.Cooperate with linear bearing to ensure excellent sports performance under high load or long stroke occasions
Additional Information:
- Production Capacity: 2000
- Delivery Time: Ready stock
- Packaging Details: Box packing
NTN Industrial Machinery Pillow Block Bearing
Approx. Price: Rs 650 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Bore Size | 17.0 mm |
| Brand | NSK |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Hardness | Strong |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering NTN Industrial Machinery Pillow Block Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 1,599 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 35mm |
| Outer Diameter (mm) | 100mm |
| Material | Chrome Steel |
| Width | 25mm |
| Usage/Application | Machinery |
| Finishing Type | Polished |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Dealing in good faith is what we strive for at USHA Enterprises.Hence we offer the UCFA Series of premiere quality giving worth for the value charged. Prices range from Rs. 290-3000 per piece depending upon the sizes required.
Approx. Price: Rs 700 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Weight | 200 gm |
| Usage/Application | Transfer Motion |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Mirror Polished |
| Surface Diameter | 4 Inch |
| Product Bearing Type | Ball Bearing |
Dealing in good faith is what we strive for at USHA Enterprises.Hence we offer the UCFA Series of premiere quality giving worth for the value charged. Prices range from Rs. 290-3000 per piece depending upon the sizes required.