Product Details:
| Bore Size | 12mm |
| Bearing Series | 7000 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball |
| Width | 8 mm |
| Outer Diameter | 28mm |
| Seal Type | Open |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Outer Diameter | 11 - 50 mm |
| Material | Steel |
| Brand | SKF |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering SKF Ball Bearings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Outer Diameter | up to 10 mm |
| Shape | Round |
| Brand | SKF |
| Material | Steel |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering SKF Ball Bearings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Bore Size | 12mm |
| Series | 6900 |
| Outer Diameter | 24mm |
| Width | 6mm |
| Seal Type | ZZ Metal Shield |
| Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
Product Details:
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Application | Industrial |
| Bearing Number | 6309 zz c5 |
| Material | Bearing Steel |
Product Details:
| Bearing Type | Pillow block bearing |