Skf Grease
Leading Wholesale Trader of skf bearing grease and skf lghp 2/1 high temp from New Delhi.
Approx. Price: Rs 350 / KgGet Latest Price Product Details:
| Packaging Size | 18 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 18kg |
| Brand | SKF |
| Color | White |
| Copper Corrosion | Yes |
Water resistance is important. screw drive bearings at low speeds, under heavy loads or exposed to vibration should be lubricated with a lithium soap grease with a mineral base oil and EP additives like SKF LGEP 2.
Approx. Price: Rs 2,150 / KgGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Kg |
| SKF Series | LGHP |
| Pack Size | 1 kg |
| Base Oil Type | Synthetic |
| Application Area | Wheel Bearing, Railway Bearing, Electric Motor, High Temp |
| Operating Temp Range | -40 to 150°C |
| Drop Point | 180°C |
SKF HIGH TEMPERATURE GREASE 1KG PACKING DROPPING. POINT 180*C