Thrust Bearings
Leading Wholesale Trader of needle thrust bearing, spherical roller thrust bearing, ucfa 204 bearing, thrust roller bearing and 29413 em nachi spherical roller thrust bearing from New Delhi.
Approx. Price: Rs 50 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bore Size | 65 mm |
| Material | Steel |
| Packing Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial Use |
| Corrosion Resistance | Yes |
Needle Thrust Bearings consist of a precisely made cages and rollers. They have high rigidity and high load capacities and can be used in small spaces. Various types of raceways rings can be used and suitable bearings can be selected according to the operating conditions. They are most suited to applications where high accuracy is required at high speeds and under fluctuating heavy loads, such as driving mechanisms, for automobiles, machine tools, high pressure pumps. Etc.
Spherical Roller Thrust Bearing
Approx. Price: Rs 1,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Inner Diameter | 60 mm |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Packing Type | Box |
| Usage | Industrial Use |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering Spherical Roller Thrust Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 325 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Outer Diameter | 11 - 50 mm |
| Brand | W&H |
| Material | Cast Iron |
| Type of Bearing | flange type |
| Bearing Number | UCFA 204 |
| Type | Throw Out Bearing |
| Bearing Series | UCFA |
Dealing in good faith is what we strive for at USHA Enterprises.Hence we offer the UCFA Series of premiere quality giving worth for the value charged. Prices range from Rs. 290-3000 per piece depending upon the sizes required.
Approx. Price: Rs 400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Bore Size | 10 mm |
| Outer Diameter | up to 30 mm |
| Material | SS |
| Outside Diameter | Round |
| Product Type | Roller Bearing |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
We are engaged in offering Thrust Roller Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
29413 Em Nachi Spherical Roller Thrust Bearing
Approx. Price: Rs 12,450 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Ss Grade | 52100 |
| Weight | 3.5 kg |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Color | silver |
| Usage/Application | Factory |
| Bearing Type | Spherical roller thrust |
| Cage | Brass |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Nachi (JAPAN) |
| Shape | Round |
| Material | Steel |
We are the leading and prominent Wholesaler, Retailer, Trader and Distributor of Nachi Spherical Roller Thrust Bearing