Bearing Housing
Providing you the best range of skf plummer blocks, plummer block bearing housing and cast iron bearing housings with effective & timely delivery.
Approx. Price: Rs 950 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Bore Size | 10mm |
| Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Carton Box |
| Country of Origin | Made in India |
Our organization is involved in offering Plummer Block that is also known as bearing housing or pillow block for bearing. These have a significant use in the engineering industry and are known for high performance and optimum functionality. Besides, these blocks allow the axial displacement or sliding to impart smoothness to the operation.
Plummer Block Bearing Housing
Approx. Price: Rs 650 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistant | Yes |
Consistent innovation and modern machines help us to offer our customers best and most authentic quality assortments of Plummer Block Housings. These housing collections are sourced from best vendors. These housing collections are metal finished and use for plummer purpose. They are easy to install and available in many specifications. These housings are affordable in rates.
Cast Iron Bearing Housings
Approx. Price: Rs 1,200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Inner Diameter | up to 10 mm |
| Material Type | Cast Iron |
| Bore Size | 10mm |
| Finishing | Polish |
| Thickness | 15mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Cast Iron Bearing Housings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.