Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Size | 4 mm |
| Finishing | Polish |
| Surface Treatment | MS |
| Bore Size | 20mm |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Ball Screw to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Outer Diameter | 11 - 50 mm |
| Material | Steel |
| Brand | NSK |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Shape | Round |
| Brand | Nachi |
| Material | Steel |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage | Industrial Use |
We are engaged in offering Nachi Angular Contact Ball Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Material | Steel |
| Bore Size | 10mm |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage | Industrial Use |
We are engaged in offering Steering Ball Bearings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Outer Diameter | up to 10 mm |
| Material | Steel |
| Brand | NTN |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
Having a positive quality management system, we are involved in presenting a comprehensive compilation of NTN Ball Bearings
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | NBC |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Number Of Rows | Single Row |
| Shape | Round |
| Material | Steel |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Bearing Type | Thrust Ball Bearing |
| Bearing Number | 7209 CTYNDUL P4 |
| Type | Bearing |
| Color | Silver |
| Uses | Industrial |
| Brand | NSK |
| Type product | High Precision Bearing |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | steel |
| Size | 10mm |
| Quantity Per Pack | Box |
| Shape | Round |
| Thickness | 10mm |
Product Details:
| Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Brand | ENC, SKF , BECO |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Bore Size | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Automobile bearings |
| Brand | NTN |
| Configuration | Double Row |
| Color | Ironlic Grey |
| I Deal In | New Only |
| Series | 32200 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Unit |
| Shape | Round |
| Material | Steel |
| Brand | FK |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage | Industrial Use |
Product Details:
| Shaft Diameter | 30mm |
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | One way rotation |
| Part Number | BB Series |
| Model Name/Number | BB15, BB25, BB30, BB40 |
| Shape | Round |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Alloy Steel |
| Color | sliver |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Thickness | 8mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 year |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Bearing Steel |
| Brand | Koyo |
| Shape | Round |
| Product Type | Tepared Roller, Ball |
| Type | Throw Out Bearing |
| Is It Customized | Customisation |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bore Size | 15 mm |
| Outer Diameter | 11 - 50 mm |
| Brand | ZKL |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Bearing Material | Steel |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage | Industrial Use |
We are offering SS FAG Industrial Roller Bearing to our clients. Catering to the variable needs of a large score of customers we offer an array of the ball and roller bearings. The customers can avail these at reasonable prices as per needs and requirements. All products that we trade and supply are guaranteed to be manufactured in compliance with the industry standards & parameters are epitomes of quality.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 7 Piece |
| Material | Rust Free |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Finishing Type | Polish |
| Number Of Rows | Double Row |
| Usage/Application | Automobile Industries |
| Color | silver |
| Country of Origin | Made in India |
We offer a varied range of Self Aligning Duplex Ball Bearing to our clientele. These are made employing the finest quality material and advanced techniques.
Features:
Longer life
Durable nature
Low maintenance required
Excellent finish
Rust free nature
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Bore Size | 15 mm |
| Number Of Rows | Double Row |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial Use |
| Material | Steel |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Shape | Round |
| Brand | KOYO |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering Koyo Ball Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Steel |
| Brand | HCH |
| Inner Diameter | 50 mm |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Unit |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Brand | FAG |
| Material | Steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Shape | Round |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Unit |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Steel |
| Bore Size | 15 mm |
| Number Of Rows | Single Row |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial Use |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Number Of Rows | Single Row |
| Bore Size | 10 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage | Industrial Use |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Bearing Number | 608zz,625 zz,624 zz,694 zz |
| Brand | NMB |
| Number Of Rows | Single Row |
| Material | Chrome Steel |
| Color | silver |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Number Of Rows | Double Row |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 10mm |
| Packaging Type | Box |
| Bore Size | 20mm |
| Packaging Size | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
Features:
Durable finishing
Rust resistant
Competitive price
Longer life
Easy to use
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Material | Chrome Steel |
| Shape | Round |
| Cage | steel |
| Number Of Rows | Double Row |
| Used In | workshop, Garage |
| Color | silver |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Number Of Rows | Single Row |
| Ball Material | steel |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Condition | New |
The company is an eminent exporter, trader, and importer of fine quality Deep Groove Ball Bearing. These products feature robust design simple operation, capable of high-speed operations, nonseparable, require low maintenance and high load bearing capacity. We offer these in a number of sizes and load bearing capacities as per the needs of the customers.
Additional Information:
Product Details:
| Material | Alloy Steel |
| Type | Ball Bearing |
| Bore Size | 10mm |
| Finishing Type | Polish |
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Double Row Tapered Roller Bearings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing | Both side seal |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Number | 6011 zz |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number of Rows | Single Row |
| Application | Aerospace |