Product Details:
| Material | Bearing Steel |
| Thickness | 10mm |
| Bore Size | 10 |
| Type | Ball Bearing, Throw Out Bearing |
| Surface Treatment | MS |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | steel |
| Thickness | 8mm |
| Type | Throw Out Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Head Shape | round |
| Brand | Nadella |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Guideway type | UP |
| Sealing | With Seal |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Bore Size | 60mm |
| Type | Tapered |
| Model Name/Number | 32312 J2/Q |
| Brand | SKF |
| Bearing Number | 32312 |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 2990 |
| Shape | Round |
| Packaging Type | BOX |
| Configuration | Single Row |
| Series | 32300 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Unit |
| Material | Alloy Steel |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Brand | NXV |
| Number Of Rows | Single Row |
| Color | silver |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Bore Size | 40 mm |
| Inner Diameter | 40 mm |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Material | Steel |
| I Deal In | New Only |
| Brand | WZWN |
| Shape | Round |
Product Details:
| Bearing Type | Taper Roller Bearing |
| Application | Industrial |
| Number of Rows | Single Row |
| Thickness | 19mm |
| Cage Type | Steel |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Outside Diameter | 68mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Seal | With Seal |
| Bore Type | Tapered |
| Lubrication | Oil |
Product Details:
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing | Both side seal |
| Material | Mild Steel |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number Of Rows | Single Row |
| Cage Material | Steel |
| Lubrication | Grease |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Sliver |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Cylindrical |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | THK Lmf 25UU |
| Brand | THK |
Product Details:
| Product Brand | NTN |
| Cage Type | Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Seal | With Seal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubrication | Grease |
| Application | Industrial |
| Color | Silver |
Product Details:
| Bearing Type | Insert Bearing |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Seal | With Seal |
| Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Load type | Radial and Thrust |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Bore Size | 10 mm |
| Material | Chrome Steel |
| Number Of Rows | Single Row |
| Size | 7002 P4 |
| Shape | round |
| Brand | NSK |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Number Of Rows | 1 |
| Size | 7204 B |
| Brand | Other |
| Type of Bearing | Angular contact |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | 7204 B |
| Weight | 0.110 kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4 Piece |
| Brand | Other |
| Series | SL |
| Size | SL 04 5010 PP |
| Shape | Round |
| Place Of Origin | (IBI GERMANY) |
| Is It Customized | Customisation |
| Color | Other |
| I Deal In | New Only |
| OEM Service | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Type of Bearing | rod end |
| Usage/Application | Industrial Usage |
| Color | silver |
| Material | steel |
| Brand | IKO |
| Packaging Type | box |
| Size/Dimension | 5~80 |
Product Details:
| Bearing Number | BHA 1612 Z |
| Material | Bearing Steel |
| Type | Roller Bearing |
| Automation Grade | Automatic |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Seal | Without Seal |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Steel |
| Finishing Type | Polished |
| Type | Throw Out Bearing |
| Grade | 304 SS |
| Packaging Type | Carton Box |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Material | Bearing Steel |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 1 year |
| Number Of Rows | Single Row |
| Usage/Application | Industrial |
We are engaged in offering Radial Ball Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Color | silver |
| Surface Finish | Polish |
| Ball Diameter | 30mm |
| Packaging Type | Box |
| Brand | IKO |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Brass |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Number Of Rows | 2 |
| Brand | SKF |
| Series | 1200 |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Product Brand | SKF |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Rows | Double Row |
| Load type | Radial |
| Seal | With Seal |
| Bore Type | Tapered |
| Lubrication | Grease |
| Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Material | Brass |
| Brand | Koyo |
| Series | 1200 |
| Number Of Rows | Double Row |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | silver |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | metal |
| Brand | IKO (JAPAN) |
| Shape | Round |
| Type | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Series | NUCF |
| Color | silver |
Product Details:
| Bore Size | 10 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | MS |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Four Row Cylindrical Roller Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |