Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Bore Size | 25.4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Material Grade | Iron Cast |
| Color | Green |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Our company is deemed as one of the leading supplier of quality assured Pillow Block Bearing. This bearing is ideal for construction and engineering applications. Our offered bearing is manufactured using high grade raw materials at our vendors' end. In order to provide qualitative output, this bearing is made available in various dimensions and thickness as per the choices of clients. We assure to deliver this Pillow Block Bearing within the promised period of time.
Features:
Easy usage
Perfect finish
Less maintenance
Optimum functionality
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Material | Aluminium Alloy |
| Number Of Rows | Double Row |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearings |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Bearing Material | Steel |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Material | Alloy Steel |
| Number Of Rows | Single Row |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 7 Unit |
| Material | Chorme Steel |
| Number Of Rows | Single Row |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Color | BLACK |
| Brand | FAG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Bore Size | 25 mm |
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | A |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Pillow Block Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | cast iron |
| Color | green |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Type | Throw Out Bearing |
| Brand | NTN,SKF,FYH,FAG |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Bore Size | 15.0 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Bore Size | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size | 17.0 mm |
| Pack Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Usage | Industrial Use |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Bore Size | 17.0 mm |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
The highly durable Pillow Block Bearings supplied by us help to provide excellent load support for a rotating shaft axis. They are manufactured in accordance to industrial norms and guidelines by our team of qualified engineers and are available to clients in a mounted shape. They are available to clients in various specifications and are packed to perfection for longer life and durability. They are highly acclaimed for their resistance to corrosion and abrasion. They are also moisture-resistant. They are priced reasonably to suit the client’s budget.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Bore Size | 23.813 mm |
| Material | Cast Iron |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Our company is deemed as one of the leading supplier of quality assured FYH Pillow Block Bearing. This bearing is ideal for construction and engineering applications. Our offered bearing is manufactured using high grade raw materials at our vendors' end. In order to provide qualitative output, this bearing is made available in various dimensions and thickness as per the choices of clients. We assure to deliver this Pillow Block Bearing within the promised period of time.
Features:
Easy usage
Perfect finish
Less maintenance
Optimum functionality
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering NTN Ucf 208 Pillow Block Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Bore Size | 17.0 mm |
| Material | Cast Iron |
| Packing Type | Box |
| Warranty | 1Year |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering Ssucp 210 Pillow Block Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Bore Size | 19.05 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering SSUCP 212 Pillow Block Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Bore Size | 19.05 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Bore Size | 17.0 mm |
| Material | Cast Iron |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
With rich industry experience & knowledge, we have been able to provide the best array of NTN Pillow Block Bearings.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Brand | NMB |
| Number Of Rows | Single Row |
| Material | Chrome Steel |
| Shape | Round |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bore Size | 65 mm |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial Use |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packing Type | Box |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bore Size | 40 mm |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Usage | Industrial Use |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packing Type | Box |
With the aid of modern technology and ultra modern machinery, we are indulged in manufacturing and supplying a premium quality assortment of Thrust Bearings. These offered products are highly appreciated and accepted for their fine finish and rust resistance. In addition to this, we are delivering them to our customers within the promised time frame.
Features
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Packing Type | Box |
| Material | Cast Iron |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Material | Cast Iron |
| Packing Type | BOX, Box |
| Color | green |
| I Deal In | New Only |
| Brand | SKF,FAG,NTN,FYH,FK,FKD |
| Country of Origin | Made in India |
Being a highly effective, lean and fast-moving organization, we are highly instrumental in providing an extensive array of Pillow Block Bearings Unit. The offered bearings are sourced from the trusted vendors of the market. These products are designed with the help of supreme quality stainless steel, chrome steel and ultra-modern technology in compliance with set industrial norms. Our offered bearings are made available in various specifications of sizes and designs as per the information led by our clients.
Features:
Light weight
Easy to install
Durability
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 8 Unit |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Packaging Type | Carton Box |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | NSK |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 8 Piece |
| Type of Bearing | Thrust |
| Usage/Application | Industrial Usage |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 52100 steel |
| Shape | Round |
| Finishing Type | Chrome finish |
| Packaging Type | box |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Steel |
| Material Grade | steel |
| Shape | Round |
| Condition | New |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packing Type | Box |
| Usage | Industrial Use |
We are a noteworthy organization in the domain, engaged in providing high quality range of Timken Thrust Bearing that is particularly suitable as a bearing for spindles in modern machines. Sourced from the reputed vendors of the market, this bearing is also precisely checked on set quality parameters to assure its flawless working. Commonly used in automotive, marine, and aerospace applications, offered bearing is designed to support a predominately axial load. We offer this Thrust Bearing in various sizes and finishes as per the requirements of the clients at most economical prices.
Features:
Resistant to high load
Robust construction
Easy installation
Corrosion resistance
Product Details:
| Bore Size | 12.7 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
Our company is deemed as one of the leading supplier of quality assured FK Pillow Block Bearing. This bearing is ideal for construction and engineering applications. Our offered bearing is manufactured using high grade raw materials at our vendors' end. In order to provide qualitative output, this bearing is made available in various dimensions and thickness as per the choices of clients. We assure to deliver this Pillow Block Bearing within the promised period of time.
Features:
Easy usage
Perfect finish
Less maintenance
Optimum functionality
| Bearing Brand | |||
| SKF | FAG | RHP | NTN |
| NSK | NACHI | KOYO | IJK |
| TIMKEN | ZKL | KINEX | |
| URB | FLT | KG | FK |
| NBC | NRB | IKO | INA |
| T. SUBAKI | KHK | KHS | |
| THK | HIWIN | ||
| JMC | |||
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bore Size | 15.0 mm |
| Material | Cast Iron |
| Packaging Type | Box, CARTOON |
| Product Type | Pillow Block, Ball |
| Color | Green,Blue |
Additional Information:
Product Details:
| Bore Size | 17.0 mm |
| Material | Cast Iron |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Corrosion Resistance | Yes |
We are engaged in offering Ntn Ucfc 210 Pillow Block Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.