Product Details:
| Material | Aluminium |
| Guide Width or Diameter | 10 mm |
| Design | Standard |
| Usage/Application | Rail Block |
| Color | White |
| Type | Throw Out Bearing, Plain, Ball Bearing |
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Product Brand | HIWIN |
| Shape | Square |
| Packaging Type | Box |
| Sealing | With Seal |
| Application | Industrial |
| Color | Multi Color |
| Country of Origin | Made in India |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Type | Ball Bearing |
Product Details:
| Usage/Application | Rail Block |
| Product Brand | HIWIN |
| Part Number | Mgn 12C |
| Guideway type | Linear |
| Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Shape | Linear |
Product Details:
| Material | Bearing Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Grade | A |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Ball Bearing |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Super High Precision Bearings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Ball Bearing |
| Shape | Round |
| Configuration | Single Row, Double Row |
| Design | Modern |
| Automation Grade | Manual |
We are engaged in offering NTN Roller Bearings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Bore Size | 17.0 mm |
| Packing Type | Box |
| Body Material | Cast Iron |
| Bearing Material | Steel |
| Corrosion Resitance | Yes |
| Usaage | Industrial |
The highly durable Pillow Block Bearings supplied by us help to provide excellent load support for a rotating shaft axis. They are manufactured in accordance to industrial norms and guidelines by our team of qualified engineers and are available to clients in a mounted shape. They are available to clients in various specifications and are packed to perfection for longer life and durability. They are highly acclaimed for their resistance to corrosion and abrasion. They are also moisture-resistant. They are priced reasonably to suit the client’s budget.
Features:
Product Details:
| Brand | Other |
| Model Name/Number | NU 2312 |
| Series | NU |
| Number Of Rows | Single Row |
| Shape | Round |
| Product Type | cylindrical Roller Bearing |
| Packaging Type | Box |
| Place Of Origin | Slovakia |
| Cage Type | Steel Cage |
| Is It Customized | Customisation |
| I Deal In | New Only |
We are engaged in offering ZVL Slovakia Nu 2312 E Cylindrical Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Bore Size | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Ball Bearing |
| Number Of Rows | Single Row |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Is It Customized | Customised |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Type | Ball Bearing |
| Material | brass,nylon cage,steel cage |
| Type of Bearing | Cylindrical Roller |
| Bearing Number | ALL |
| Usage/Application | industrial |
| Brand | NTN |
We are engaged in offering Eccentric Roller Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Part Number | MGW 15C |
| Width | 60mm |
| Guide Length | 54.80 |
| Material | Steel |
| Sealing | With Seal |
| Packaging Type | Box |