Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Outer Diameter | 51 - 100 mm |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Brand | NSK |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Usage | Industrial Use |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Steel |
| Bore Size | 10mm |
| Shape | Round |
| Type | Ball Bearing |
| Color | Silver |
| Brand | KEC |
Additional Information:
Product Details:
| Bearing Number | 22216 EK |
| Brand | SKF |
| Material | Steel |
| Bore Size | 80 |
| Outer Diameter | 140 |
| Number Of Rows | 2 |
| Packaging Type | Box |
| Model Name/Number | SKF 22216 EK |
| Shape | Round |
| Thickness | 33mm |
| Weight | 2.1 kg |
| I Deal In | New Only |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Packing Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage | Industrial |
Having a definite quality management system, we are immersed in bringing forth a top class consignment of FAG Spherical Bearing.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Packing Type | Box |
| Type | Throw Out Bearing |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage | Industrial Use |
We are engaged in the Wholesaler and suppller of premium-quality Spherical Bearings which are designed by our team of knowledgeable and skilled engineers. They are manufactured for a high-precision finish and can easily manage high radial loads while simultaneously performing consistently. They yield the same output even at the time of misalignment, marginal lubrication, contamination, extreme speeds and critical application stresses. Their ability to function efficiently in versatile applications is highly acclaimed amongst the clients. Our range of spherical is highly durable and is available to clients in fine packaging. They are reasonably priced to suit the client’s budget.
Features:
· Enhanced operational efficiency
· Smooth and noise-free operation
· Excellent lubrication
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Material | Bearing Steel |
| Shape | Round |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 10mm |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| GE 4 E | 4*12*5 |
| GE 5 E | 5*14*6 |
| GE 6 E | 6*14*6 |
| GE 8 E | 8*16*8 |
| GE 10 E | 10*19*9 |
| GE 12 E | 12*22*10 |
| GE 15 ES | 15*26*12 |
| GE 17 ES | 17*30*14 |
| GE 20 ES | 20*35*16 |
| GE 25 ES | 25*42*20 |
| GE 30 ES | 30*47*22 |
| GE 35 ES | 35*55*25 |
| GE 40 ES | 40*62*28 |
| GE 45 ES | 45*68*32 |
| GE 50 ES | 50*75*35 |
| GE 60 ES | 60*90*44 |
| GE 70 ES | 70*105*49 |
| GE 80 ES | 80*120*55 |
| GE 90 ES | 90*130*60 |
| GE 100 ES | 100*150*70 |
| GE 110 ES | 110*160*70 |
| GE 120 ES | 120*180*85 |
| GE 140 ES | 140*210*90 |
| GE 160 ES | 160*230*105 |
| GE 180 ES | 180*260*105 |
| GE 200 ES | 200*290*130 |
| GE 220 ES | 220*320*135 |
| GE 240 ES | 240*340*140 |
| GE 260 ES | 260*370*150 |
| GE 280 ES | 280*400*155 |
| GE 300 ES | 300*430*165 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Bore Size | 160 mm |
| Type | Roller Bearing |
| Color | silver |
| Packaging Type | Box, Box |
We have gained expertise and huge familiarity with this work area by offering our patrons an unparalleled range of Spherical Roller Bearing. In conformity with the international quality standards and norms, these offered products are widely appreciated and accepted in the industry. Owing to their perfect finish and flawless delivery, our customers prefer them over their counterparts present in the industry.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | NSK |
| Packaging Type | Carton Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Mild Steel (MS) |
| Bearing Number | 6012 DDU |
| Number of Rows | Single Row |
| Cage Type | Steel |
| Application | Industrial |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Type | Ball Bearing |
| Packaging Type | Box |
| Usage | Industrial Use |
| Corrosion Resistance | Yes |
To furnish the varying desires of our customers, we are immersed in offering a world class consignment of Industrial Spherical Bearings.
We offer our clients with comprehensive range of Industrial Spherical Bearings. These are precision-engineered and designed for harsh industrial applications that require a larger bore size. Our range is also ideal for managing the high radial loads even in extreme conditions and helps in reducing the downtime whilst extending the maintenance cycles and increasing productivity.