Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Bore Diameter (in mm) | 45 |
| Material | Steel |
| Shape | Round |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packing Type | Box |
| Usage | Industrial Use |
Product Details:
| Type | Roller Bearing |
| Material | Steel |
| Packing Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Connection Type | Flanged |
| Usage | Industrial Use |
The offered range of K Type Flanged Double Linear Needle Bearing is carefully procured after intensive checking keeping in mind the latest market trend and requirements of the clients.
Features
Heavy duty application
Easily aligned
Wide diameter
Even stress dispensation
Smooth functioning
Rigid and tough
Product Details:
| Outer Diameter | 11 - 50 mm |
| Material | Chrome Steel |
| Shape | Round |
| I Deal In | New Only |
| Brand | NTN |
| Series | HK |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Steel |
| Type | Roller Bearing |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Brand | IKO |
| Usage | Industrial Use |
Reckoned amid one of the credible market names, we are willingly engaged in offering to our patrons IKO Needle Bearing.
We are distinguished supplier and trader of high quality range of IKO Bearings which are highly appreciated for their dimensional accuracy. The offered product is manufactured at our vendors end using high grade raw materials and most up-to-date technology in line with the set industrial guidelines. Dedicated to meticulous quality control parameters, the offered product is delivered flawless to our valued patrons. Owing to the minimal maintenance, durability, high performance, corrosion resistance and long lasting functional life, the offered product is very much accepted in the market.Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Bore Size | 40 mm |
| Inner Diameter | 40 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Rust Resistance | Yes |
| Brand | INA |
| Pack Type | Box |
| Usage | Industrial Use |
We are engaged in offering Ina Needle Thrust Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Pack Type | Box |
| Type | Needle Bearing |
| Is It Customised | Customisation |
| Corrosion Resistant | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Type | Roller Bearing |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polish |
| Packaging Type | Box |
| Design | Modern |
| Automation Grade | Manual |
| Rust Proof | Yes |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Is It Customized | Customisation |
| I Deal In | New Only |
| OEM Service | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Shell type Needle Roller bearings Series are light-weight but are rates for heavy loads. They employ a Shell type outer ring made of thin special-steel plate which is accurately drawn, carburized and quenched, thus providing the minimum sectional height of the needle roller bearings. The caged type has a structure in which the needle rollers are accurately guided by the cage and thrust rings. It is useful for applications at high-speed rotations.
Available in Sizes From Bore size: 3 mm to 60 mm
Inches Bore size: 3.969 (5/32") to 69.85 (2 3/4")
Series mm: TLA (HK), TA (HMK), YT (FJ) (full complement)
Inches: BA (SCE), BHA (SCH), YB (full complement)
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 7 Piece |
| Type | Ball Bearing |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Packing Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| I Deal In | New Only |
| OEM Service | Yes |
| Material | Steel |
| Uasage | Automotive Industry |
We are engaged in offering Automotive Rod End Needle Bearing to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | INA |
| Material | steel |
| Type | Ball Bearing |
| Thickness | 10mm |
| Polished | Yes |
| Is It Customised | Non Customisation |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Bearing Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Seal Type | Open |
| Condition | New |
| Pack Type | Box |
| Finish | Polished |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Bore Size | 50 mm |
| Material | Steel |
| Rust Resistance | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Type | Thrust Needle Bearing |
We are one of the trusted companies of Thrust Needle Bearing. Our products are enormously admired in the market owing to their top features.
Needle Thrust Bearings consist of a precisely made cages and rollers. They have high rigidity and high load capacities and can be used in small spaces. Various types of raceways rings can be used and suitable bearings can be selected according to the operating conditions. They are most suited to applications where high accuracy is required at high speeds and under fluctuating heavy loads, such as driving mechanisms, for automobiles, machine tools, high pressure pumps. Etc. Sizes available from Bore 10mm to 280 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type | Roller Bearing |
| Brand | Other |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 80 90 35 |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | silver finish |
| I Deal In | New Only |