pillow block
Leading Wholesale Trader of hiwin hgh15c block linear guideway, fag pillow block bearing, fyh ufl001 zinc alloy bearing, ufl001 miniature pillow block bearing, lm 20 uu bearing and nippon japan lm 20 uu linear bush bearing from New Delhi.
Hiwin Hgh15C Block Linear Guideway
Approx. Price: Rs 1,249 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Guide Width or Diameter | 10 mm |
| Design | Standard |
| Usage/Application | Rail Block |
| Material | Steel |
| Color | silver |
| Brand | Hiwin |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
We are engaged in offering Hiwin Hgh15C Block Linear Guideway to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 500 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Unit |
| Bore Size | 17.0 mm |
| Material | Cast Iron |
| Packing Type | company packing |
| Color | black |
| I deal in | New Only |
| Brand | FAG |
Pillow block Bearing Units from FAG stand for easy mounting, quiet running and high reliability. The dimensions of the painted cast iron housings are according to JIS 1559 B. Radial insert ball bearings based on series 62 are fitted in the housings. Get the best Price for FAG Pillow Block Bearings FAG Pillow Block Bearing UCP205 UCP206 UCP207 UCP208 UCP209 UCP210 UCP211 UCP212 UCF205 UCF206 UCF207 UCF208 UCF209 UCF210 UCF211 UCF212 Call or email us for your valuable bearing enquiry
Fyh Ufl001 Zinc Alloy Bearing
Approx. Price: Rs 1,125 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Bore Size | 12mm |
| Outer Diameter | 38 |
| Inner Diameter | 12mm |
| Customization | Customized |
| Bore Diameter | 12mm |
| Warranty | 1 year |
| Temperature | 110 |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Mounting Type | Flange |
| Color | silver |
| I Deal In | New Only |
| Model Name/Number | UFL001 |
| Brand | FYH |
FYH (JAPAN) Zinc Alloy Bearing for Food Processing Machine, Conveyor, Printers.Fyh Ufl001 Zinc Alloy Bearing ; Quantity Per Pack. 1 ; Temperature. 110 ; Warranty. 1 year ; Bore Diameter. 12mm ; Inner Diameter. 12mm.
Ufl001 Miniature Pillow Block Bearing
Approx. Price: Rs 225 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Unit |
| Packaging Type | box |
| Material Grade | zinc alloy |
| Customization | Customized |
| Color | silver |
| I Deal In | New Only |
| Material | Other |
In order to meet each client's demand, we are providing wide spectrum of bearing products such as UFL Type Miniature Pillow Block Bearing.
Product Features:
Improved technology
Robust structure
Corrosion resistance
Effective in reducing friction
Increase long life of the application product
Approx. Price: Rs 70 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Material | Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Packing Type | Box |
| Shape | Round |
| Size | 20 x 32 x 42 mm |
| Usage | Industrial Use |
We are engaged in offering
LM 20 UU Bearing, which is extremely praised in the market. Owing to high demand, professionals make these products in varied patterns.
Additional Information:
- Production Capacity: 700 Pcs
- Delivery Time: 2 Days
Nippon Japan Lm 20 Uu Linear Bush Bearing
Approx. Price: Rs 215 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Inner Diameter | 20mm |
| Outer Diameter | 32 |
| Length | 42mm |
| Material | Bearing Steel ( SAE 5200) |
| Brand | Nippon |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
We are one of the leader supplier on Nippon Linear Bearing we offer wide range Nippon Linear Bearing to our client.
Iko Japan Lm 60Uu Linear Bush Bearing
Approx. Price: Rs 6,299 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Inner Diameter | 60mm |
| Outer Diameter | 90 |
| Length | 110 |
| Material | 52100 steel |
| Brand | IKO |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Size/Dimension | 60x90x110 |
We are stockist of IKO Japan Bearing linear Bush bearing..we have wide range available at good price..
Size
LM 10uu
LM 16uu
LM 20uu
LM 25uu
LM 30uu
LM 40uu
LM 50uu
LM 60uu
NTN UCP 310 Pillow Block Bearing
Approx. Price: Rs 3,600 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Unit |
| Material | Other |
| Brand | NTN |
| Housing Material | cast iron |
| Warranty | 15 months |
| Color | green |
| I Deal In | New Only |
We are Dealing NTN(Japan)PILLOW BLOCK BEARING. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Thk Japan Lm 60Uu Linear Bush Bearing
Approx. Price: Rs 5,199 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Inner Diameter | 60 |
| Outer Diameter | 90 |
| Length | 110 |
| Material | 52100 steel |
| Brand | THK |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Size/Dimension | 60x90x110 |
We are stockist of THK Japan Bearing linear Bush
Available sizes.
LM 10uu
LM 16uu
LM 20uu
LM 25uu
LM 30uu
LM 40uu
LM 50 uu
LM 60uu
Iko Lm 12Uu Linear Bush Bearing
Approx. Price: Rs 429 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 8 Piece |
| Inner Diameter | 12 |
| Outer Diameter | 21 |
| Length | 30 |
| Brand | IKO |
| Packaging Type | box |
| Shape | Round |
We Have available IKO japan Bearing in large quantity.. at nominal cost